Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Terasa

30. srpna 2012 v 21:49 | Míra |  Dřevostavba
Jak minule Th0mas avizoval, ještě před vodním hospodářstvím dám prostor pro jiné novinky. Na jaře jsme se rozhodli, že nastal ten správný čas a spojíme dům se zahradou. Aspoň tak nějak se píše v každém druhém článku o terasách Usmívající se

Terasu jsme měli v plánu již dlouho. Věděli jsme, že chceme dřevěnou, ale díky poměrně velké ploše (cca 40 m2) výběr materiálu hlavně z finančního hlediska nešlo podcenit. Nechtěli jsme to nejlevnější, tedy smrk nebo borovici a na tropické varianty bylo naše prasátko taky málo vypasené Usmívající se Původně velmi chtěný akát nakonec nahradil evropský modřín. Ono totiž koupí terasových prken investice zdaleka nekončí. Samotný podkladový rošt je více než kubík KVH hranolů!

Ale to jsem kapku přeskočil. Nejprve jsem se snažil najít optimální řešení, kterým bych zajistil solidní a stabilní konstrukci. Pročetl jsem mraky článků, návodů atp. Výsledek byl dost tristní. Všechny návody uvažovaly výstavbu terasy buď na ideálním rovném terénu, kdy celá konsstrukce byla "trapně" uložena na dlaždicích, nebo terasa nenavazovala na dům atp. Zkrátka najít postup, návod nebo skicu jak přirpavit terasu s proměnlivou světlou výškou pod povrchem se mi nepodařilo. Pro představu doplním, že výška terasy nad terénem kolísala od cca 20 do 45 cm.

Napadlo mne kontaktovat našeho stavbyvedoucího, který zajišťoval horní stavbu (dřevostavbu). Ověřené řešení, které mi nastínil mne naprosto nadchlo. Nejen že jsem si odvezl seznam doporučeného materiálu, ale také návod jak celou terasu navrhnout a sestavit kromě rozpočtu také přesný kusovník. Bez váhání jsem se pustil do plánování, měření, počítání a kreslení. Na níže uvedeném obrázku je skica, podle které jsem vše připravil a nakonec s kamarády a rodinou postavil:


V prvním kroku bylo nutné odstranit původní terasu z palet a OSB, která již opravdu dosloužila. Na připravené zhutněné štěrkové lože se do betonového potěru uložily hotové dlaždice 50×50 cm. Na ty se pak na hmoždinky přimontovaly nastavitelné kotvící patky. Celkem terasa stojí na 17 dlaždicích a patkách. Nakonec se celý prostor pod terasou vyložil netkanou geotextilií, která by měla výrazně bránit prorůstání plevelů. Tak uvidíme za pár let Mrkající

V tuto chvíli jsme byli přirpaveni na samotnou montáž roštu, resp. nejprve na jeho samotnou montáž. Uzká část terasy je složena ze tří menších roštů, široká část ze dvou velkých. Rošty se skládaly mimo prostor terasy, za pomoci tesařských kování, úhelníků a vrutů. Jak už jsem zmínil výše, na rošt se použily lepené KVH hranoly z výroby tlakově impregnované. Mimochodem všechny řezné hrany byly dodatečně také napouštěny impregnací.
Výškové seřízení patek, nebo také kozlíků měl na starosti velmi šikovný kamarád a jeho stavební laser. Laser práci velmi zjednodušil a urychlil. S hadicovkou to ale zmáknete taky Mrkající Celý rošt byl na místě usazen během jedné soboty.

Když byl rošt hotový, vyčkali jsme do příštího víkendu na parádní počasí a pomalu se s Th0masem pustili do pokládání modřínu. A protože děláme na svém, prkna se natírala i ze spodní strany, prkna jsme předvrtávali a každý šroub usazovali precizně a s odobní péčí. Vidina třísky v noze zaručila velice kvalitní práci, kterou si obzvlášť paní domu velmi chválila Úžasný
Terasu jsem natíral první vrstvu po etapách, průběžně každý večer po dokončení. Druhá vrstva se díky velmi deštivému počasí, natřela téměř 2 týdny po dokončení.

Odstín Markéta vybrala dobře, nemyslíte?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 P_H P_H | E-mail | 31. srpna 2012 v 21:28

na kolik to tedy celé vyšlo ? potřebuji k mé FUTUŘE také udělat terasu, ikdyž o kousek menší, do 20m2. akorát mám mezi zeminou a hranou okna tak 50cm určitě... :(  takže budu muset jít o něco níže, abych nemusel dělat pak z terasy tak 2-3 schody...

2 Kamila Kamila | 31. srpna 2012 v 22:00

No je to paráda. Opravdu nádhera ;-)

3 Kamila Kamila | 31. srpna 2012 v 22:01

Sakriš, tem smajlík se mi moc nepoved ??? :-)

4 Míra Míra | 2. října 2012 v 20:54

Terasa tak jak je vyfocena (tj. bez zaklopení cembonitem z čela) vyšla na cca 45tis Kč. Je to cena vč. založení, dlaždic, patek, vrutů, kování, nátěru olejem, štětce, plachty :-)

5 PaJa PaJa | 7. října 2012 v 13:50

Perfektní práce. Jako obvykle :)

6 George George | 5. listopadu 2012 v 21:22

Dobrý den,
proč takové fugy mezi modřínovými lamelami?Chci dělat něco podobného,ale vadí mi ten odpad,co se postupně nahromadí pod tím.Co údržba, hygiena, zápach? Dá se to nějak řešit?
Díky za odpověď.
George

7 Míra Míra | 12. listopadu 2012 v 20:18

@George: Mezery mezi palubkama jsou za sucha a tepla 1 cm. Předpoklad je, že v zimě a mokru se mezery mohou zmenšit až na 5 mm. Dlouholetá praxe a zkušenosti jiných hovoří pro mezeru mezi 7-10 mm. Zvolil jsem 10, protože mi pak dobře vycházel rozměr palubek bez nutnosti podélného řezání. Teoreticky by se mezera dala zakrýt pletivem, ale nikde jsem se s tím nesetkal. Hygieny ani zápachu se naprosto neobávám, protože pod palubkama je cca 30-40 cm volného místa ;-)

8 George George | 15. listopadu 2012 v 19:46

[7]: Vaše terasa vypadá velmi pěkně, což jsem měl říct hned na úvod svého dotazu.
Já plánuji terasu s meziprostorem cca 10 cm. Asi to budu řešit
v kombinací s odklopnými sekcemi se skrytými panty, abych to mohl jednou za čas pod tím vyčistit (jsem u lesa-spadané listí,jehličí, hmyz, občas se na to něco vylije,propadlé zbytky čehokoliv...)

9 Míra Míra | 3. prosince 2012 v 20:39

@George: panty by to mohly řešit, to je pravda. Zatím jsem se s tím nesetkal, což však neznamená, že by to mělo být nevhodné řešení ;-)Držím palce při stavbě!

10 Kamil Kamil | 3. března 2014 v 19:50

Ahoj Miro,
Velmi pekna terasa a to nejen vzhledem, ale libi se mi reseni. Chtel bych stavet terasu o rozmeru 7.5 x 3.5 m, coz dle nakresu vypada na podobny rozmer te vetsi casti. Chtel jsem se zeptat jaky je rozmer a druh dreva rostu? Vetsinou každý dava trámky, jaka je vyhoda tohoto rozmeru? V clanku jsem se docetl ze jde o tlakove impregnovane drevo, poradil by jsi kde se da sehnat? Ještě jedna otázka, pro vetsi část vidim 9 patek, je to dostatecne? Ja bych chtěl dat terasu na betonove patky, nevis jaky se bezne pouziva prumer, vim ze by to mělo byt do nezamrzne hloubky cca 80cm. Predem dekuji za radu !!

11 Míra Míra | 10. března 2014 v 20:59

Ahoj Kamile. Omlouvám se za prodlení s odpovědí.

Základní rošt je z KVH hranolů rozměr 40*180 mm, pomocné konstrukce 40*100 mm.
Obecně platí, že fošna na "výšku" má stejnou mechanickou pevnost jako podobně hrubý trám. Tzn. při stavbě z trámků, je více spotřebovaného materiálu. Dodavatelem může být lépe vybavená pila. Já nakupoval u JAF holz (mají více poboček).

9 patek je dostatečné, když jich dáš více, neuškodí to. Já je do nezámrzu nedával. Jen jsem do betonového potěru uložil dlaždici. Patky do nezámrzné hloubky jsou ideální, řekl bych však že zbytečné... 8-)

12 danda danda | E-mail | 27. ledna 2015 v 14:13

zdravím, velice pěkná práce. mě čeká letos stavba terasy 40m2 a výška čisté podlahy 1m nad terénem. Pochopil jsem, že rošt je z KVH hranolů 40*180, ale zajímalo by mě jak je hustý? po 60cm? díky moc za odpověď.

13 Míra Míra | 27. ledna 2015 v 20:04

Díky za pochvalu. Rošt má rozteč 50 cm. Ať se dílo podaří!

14 Petra Petra | E-mail | 4. března 2015 v 21:38

Vypada to uzasne. Mohla bych se zeptat,jak je terasa odizolovana od domu?

15 Míra Míra | 29. března 2015 v 19:42

@Petra: Terasa není s domem spojena, viz bohatá fotodokumentace. Popravdě nerozumím dotazu :-?

Komentáře jsou uzavřeny.