Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Skleník - přípravy

2. února 2012 v 20:35 | Míra
Poctivý čtenář si jistě pamatuje na anabáze s fóliákem. Ve zkratce připomenu, že zahradničení pod fólií nás nadchlo a o úrodě okurek a paprik se dodnes vyprávějí legendy Smějící se
Každopádně materiálová kvalita fóliáku byla tristní. Rozpadal se pod rukama, fólie praskala, zip byl nefunkční, dílo zkázy pak dodělala vichřice. Pracovníci hobbymarketu odůvodněnou reklamaci nerozporovali a vyplatili nám peníze. Nám bylo hned jasné, že další stupeň je skleník. O výběru výrobce a typu napíšu příště. Dnes se budu věnovat připravným pracím.

1) výběr místa
Místo, kde stál fóliák nebylo úplně špatné, ale optimální se nám také nezdálo. Na fóliák bylo sice odevšad vidět, což se ovšem nezdá jako výhoda. Zásobu vody jsme dokázali přiblížit. Slunce tam také svítilo.
S tím, jak jsme se zabývali myšlenkou nehyzdit prolejzačku plastovými nádržemi, hledali jsme i místo pro skleník. Volba nakonec padla na místo západně od domu. Nádrže na novém místě tuto myšlenku podpořily. Slunce na nově zvolené místo dokonce v zimě (kdy je slunce nízko nad obzorem) svítí dříve a déle než na původním místě. Takže zatím se zdá, že nové místo bude lepší. Škoda, že nás to nenapadlo dříve. Na nově vybrané místo jsme již na jaře zasadili rybíz Rozpačitý No musel se přesadit.


2) základy
Dalším bodem bylo vymyslet, jak skleník založit. Základy musí být pevné, odolné a ideálně rovné. Pro jednoduchost jsme ke skleníku přikoupili i plechovou základnu, na kterou se skleník připevní. Je to celkem běžný systém, něco na ten způsob nabízejí všichni výrobci. Základna má v každém rohu cca 30 cm dlouhý hrot, který se má zapíchnout do země. Raději jsme jej zabetonovali Usmívající se
Ale nepředbíhejme. Ač se to nezdálo, mírná komplikace byla i to, že terén není ideálně rovný. To se víceméně samo vyřešilo díky vhodnému postupu. Po malých zkušenostech z fóliáku jsem nechtěl podcenit středovou uličku a toužil jsem po zapuštěné uličce. Ideálně do hloubky cca 50 cm. Nebylo by pak potřeba se např. při pletí, nebo jiné práci tolik ohýbat. Věděl jsem, že si tímhle výmyslem dost komplikuju život, ale vidina úspory práce v budoucnu byla silnější. Zbylo tedy jen vymyslet jak na to. Původně jsem chtěl použít betonové desky délky 2 metry, výšky cca 50 cm. Nejen že se obtížně hledaly, ale jejich hmotnost prakticky vylučovala snadnou manipulaci. Další možností byly betonové podhrabové desky výšky poloviční. Jak na potvoru byly všude v okolí pouze na objednání. Plastové polymerové desky také pouze na objednávku. Cetris desky byly poměrně drahé, překližku jsem použít nechtěl. Naprosto luxusní nápad byl cestičku udělat z běžných betonových dlaždic 50×50 cm a proti "sevření" do sebe je zajistit svařeným L úhelníkem.
A protože brigádníci už byli skoro na cestě, musel jsem konat rychle. Přes potok jsem zaběhnul k zámečníkům a vše vysvětlil a objednal. Bohužel neměly L profily, nechal jsem to svařit z jäklu a na něj takové patky. Bylo to prakticky na počkání, takže myslím naprostý úspěch!

3) fotonávod
Jak už je dobrým zvykem, krátký popis práce doplněný obrázky.
Ještě před příjezdem brigádníků z LA jsem vykopal nějvětší množství hlíny v místě budoucí zapuštěné cestičky. Překvapením byla skladba zeminy. Nejprve nekvalitní vrstvička hlíny s trávou, pak cca 10-15 vrstva udusané škváry a pak neuvěřitelně tuhý jíl. No muselo to jít všechno pryč, ale pomocník nechyběl:
Po usazení dlaždic přišla na řadu kompletní skrývka veškeré nekvalitní zeminy, dále celé vrstvy škváry a kus jílu. Na jíl jsem navozil koňský hnůj (děkuji ochotné paní od koní z Družce) a ten jsem zasypal přesátou hlínou, která nám zbyla ze zakládání zahrady.


Na poslední fotce je vidět celá myšlenka zapuštěné cestičky, celý svařenec, nový záhon a nástin okolí. No zkrátka kompetní příprava pro stavbu skleníku. Celá akce trvala téměř tři listopadové dny. Nezdá se to, ale práce s tím bylo nemálo. Z výsledku jsem ale velice, opravdu velice nadšen Úžasný

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Robert Robert | E-mail | 1. března 2012 v 22:53 | Reagovat

Ahoj,
díky za super nápad jak udělat v skleníku cestičku. :-) Řekl bych nejlepší návod, co jsem na netu našel. Chtěl bych se jen zeptat, jestli jsi něčim podkládal ty svislé dlaždice? Mám strach aby se časem nezačaly propadat...

2 Míra Míra | 18. března 2012 v 20:47 | Reagovat

Ahoj. Díky za pochvalu nápadu a realizace. Řešil jsem to opravdu dlouho a zapuštěné cestičky se nechtěl vzdát. Tohle se mi zdá jako rozumný kompromis mezi složitostí a rozumnou cenou ;-)
Svislé dlaždice jsem nepodkládal, zatím se nepropadají, tak uvidíme.

3 pavel pavel | 23. ledna 2015 v 23:05 | Reagovat

Moc se mi to líbí, díky za nápad! :)

4 Radek Radek | Web | 23. října 2018 v 20:48 | Reagovat

Tyjo, tak to je super. Díky za rady. Já o skleníku už přemýšlím pěkně dlouho. Vidím to tak, že na jaře se do jeho stavby asi také konečně pustím... :-) Ještě jednou, děkuji za inspiraci. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.