Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Letní rekapitulace

1. října 2011 v 21:56 | Míra |  Zahrada
Na úvod dnešního článku se velmi omlouvám za měsíc září - nepřidal jsem jediný příspěvek Rozpačitý

Dnešní článek je rekapitulační. Laptop mám v servisu, nemám poslední fotky. Nicméně dnes nebudou až tolik ptřeba. Dá se říci, že léto moc letní nebylo, za to podzim nám přirpavil počasí nadmíru luxusní. Pochopili jste, že se v první části budu věnovat farmaření. Rajčat jsme sklidili doposud odhadem 10 kg. Na okamžitou spotřebu to v té vlně nebylo, hledal jsem tedy, jak s úrodou optimálně naložit. Něco jsem nasušil a zkusím tak vařit jako Ital. Další část jsem díky časovému presu jen hodil do mrazáku - mr. google doporučuje mrazit v celku. Když bylo času více, navařil jsem dvě dávky domácího kečupu. Každou ze 3 kg rajčat. Chutná báječně Usmívající se

Salátových okurek jsme si letos užili také do sytosti. Bohužel ukončení okurkové sezóny přišlo kapku dříve a hlavně poměrně razantně samo. Velká bouřka dokonala dílo zkázy a již poměrně hodně narušený foliák kompletně dotrhala a poničila. No vyřešilo se to tedy samo. Druhý den jsme trosky pečlivě posbírali, uklidili a odjeli do nejmenovaného hobby marketu. Cílem bylo foliák reklamovat a získat zpět peníze. Materiálově byl foliák velmi ale opravdu velmi ošizen. Ještě před první bouřkou se začal pomalu rozkládat. No zkrátka reklamace byla obratem uznána, což je myslím největší výhoda vekých řetězců. Byl nám nabídnout poslední skladový kus, naštěstí jsme mohli odmítnout a tak jsme dostali zpět celou původní kupní cenu.

Mezitím jsem k narozeninám dostal polykarbonátový skleník Úžasný Ještě jsme nezačali ani stavět, protože řešíme kam s ním! Ukázalo se, že místo, kde stál doposud fóliák není úplně optimální. Máme teď jedno teplé favoritní místečko, tak přemýšlíme, měříme, koukáme na sluničko a stín... Takže o stavbě a lokalitě někdy přístě.

Papriky krásně rostou i bez fóliáku a dozrávají. Dokonce se ukazuje, že některé jsme jedli zelené a dnes jsou krásně červené - no čert aby se v tom vyznal. Každopádně uvidíme jak dozrají, protože rána jsou tu chladná -> 2-3°C!

Lilek se nám letos nepovedl. Rostliny vyrostly, kvetly, ale květy po čase shnilé odpadly. No uvidíme přístě. Pokud bude nějaké příště.

Dýně hokkaido. Překvapení veliké. Z jedné malé sazenice vyrostla obrovská rostlina. Zpětně jsem se dozvěděl, že není úplně nejlepší nechat ji růst jak dříví v lese, má pak nižší výnosy. Sklidili jsme doposud 7 kousků.

Cukety nám dělaly a stále dělají velkou radost. Zasadil jsem 3 kousky. Jedna nějak neplodila a pošla, druhé dvě to zdatně táhly samy. Cuket bylo letos opravdu spousta, rozdávali jsme je kde se dalo. Příští rok určitě zopakujeme. Přemýšlím ale o místě kam je dát a rád bych jim vytvořil vysoký záhon. No uvidíme jak to dopadne.

Na jaře jsem taky zasadil révu vinnou. Zvolil jsem rezistetní mrazuodolnou bílou moštovou odrůdu Solaris. Nebylo snadné tuto německou odrůdu sehnat, ale podařilo se. Zkusím dvě sazenice a pokud nezmrznou, přibudou další. Za poslední dva měsíce poskočily sazenice nevídaným způsobem a z původně cca 20 cm sazeniček máme bez mála metrové klacky Mrkající

Sklidili jsme bazén a na jeho místě vyseli trávu. Je mi jasné, že příští rok bude takový hic, že budu litovat, že jsem se rozhodl bazén zrušit. Protože s tím ale počítám, mám v plánu připravit solární sprchu Úžasný

Pomalu se chystáme na zimu. Objednal jsem 2 tuny peletek - zase nám kapku zdražili. A to budou příští rok asi ve vyšší sazbě DPH. Z loňska nám díky solárům odhadem tak 150-200 kg zbylo. Kromě pár dní v červenci (!) jsme defacto od března nemuseli topit ani kvůli TUV ani kvůli teplu. A díky pořízené myčce nám rapidně taky poklesla potřeba TUV obecně, protože na umytí a osprchování stačí méně teplá voda, než např. na mytí nádobí.

Pořád se tedy něco děje, postupně - ikdyž s mírným zpožděním - to zde budu uvádět. Pořád si myslím, že stavbou to neskončilo, že to byl teprve začátek.

I cesta může být cíl.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.