Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Bazénová letní pohádka + úroda

30. srpna 2011 v 22:33 | Míra |  Zahrada
Záměrně jsem s článkem čekal na konec prázdnin. Abych mohl pohodlně rekapitulovat léto. SARKASMUS Smějící se
Jojo, dělám si legraci. Nestíhám, ale chci dostát závazku jednoho článku za měsíc. Ale můžu z toho teď těžit. No zkusím se podívat na aktuální téma zahradních bazénů. po létu, jako bylo to loňské a letošní jsem rozhodnut příští sezónu bazén již nestavět. Nebo aspoň ten geniálně jednoduchý nafukovací. Jeho předností je opravdu spousta: snadná instalace, jednoduchá konstrukce a malé investiční náklady. Jeho největší nevýhoda je nutnost podzimního balení a vypuštění vody. Bohužel.

No a naše "letní" pohádka. Po loňských trablích s vodou ze sběrné jímky jsme se rozhodli bazén pro jednoduchost naplnit pitnou vodou z vodovodního řadu. Není to extra levné ani ekologické, ale dá se to zvládnout.
Perlička č. 1:
Napouštěli jsme bazén na dvakrát. Při prvním napuštění jsem si hrál s vyrovnáním dna, aby bylo krásně hladké. Druhý den přišla extémní bouřka, která málem vzala zpola napuštěný bazén. Vyrovnané dno krásně pokrabatila. No nedá se svítit. Další den jsme pokračovali v napouštění.

Perlička č.2:
Po napuštění (opravu vzápětí) jsem si úplně náhodou všimnul, že kolem vypouštěcího ventilu, který byl pod hladinou už při první vlně napouštění, teče voda! Vzteky bych bazén nejraději rozkopal, to mi věřte. Hodinu jsem si hrál s tavnou pistolí, abych udělal z proudu vody mírné kapání. Druhý den jsem koupil lepidlo pod vodu a vše zalepil. Šlo to snadno a bylo to poměrně levné.

Perlička č.3:
Následující dny bylo chladno a deštivo. A přesto nám za jedno chladné odpoledne krásně zezelenala voda. No chyběl tam chlór! Takže rychlá desinfekce, vločkovač a za pár dní to bylo zase křišťálově čisté.

Perlička č.4:
Praskl držák závěsného skimmeru. Zkoušel jsem lepit epoxidem. Marně, pnutí je v držáku po zavěšení poměrně velké. Hledal jsem tedy na internetu. Nečekaně náhradní díly nejsou - kupte si celý skimmer! Našel jsem jeden někde ve výprodeji. Dostupnost cca 10 dní. Beru ho. Počasí stálo za ... no nenestálo za nic, tak jsem říkal počkám. Po cca 20 dnech jsem si na to vzpomněl. Píšu do prodejny. Jéééé, mi vám nedali vědět? Už není. Pěkný den. Paráda. Ale kupovat nový za plnou cenu, když počasí je nejisté atd. jsem odmítl. Škoda. Ten skimmer udržuje krásně čistou hladinu.

Perlička č.5:
Krycí plachta. Používám ji nerad. Není snadné ji sundat. Ani ve dvou lidech Nerozhodný No nasadil jsem ji, když byla dlouhodobě předpověď špatná, tj. deštivo a zima. Výsledkem bylo, že do plachty napršelo hoooodně vody, do které se nedostal žádný chlór z plováku. takže i v té zimě, jaká byla v červenci i v srpnu, voda "nad plachtou" kráááásně zezelenala. Jak je plachta plná vody, nejde vytáhnout, aniž by voda "seshora" vtekla dolů Zamračený Nebo to možmá jde, ale nemám na to fištróna.

Perlička č.6:
Počasí. Vůbec nebylo letní. Nebýt posledního srpnového týdne, defacto jsme si vody ani neužili. První náznak vedra a byli jsme v LA. Už jsme se nemohli dočkat nedělního návratu a v tom telefon od tchánů. Jsme u vás doma na bazéně a voda je totálně zelenná. No došla tableta v plováku, no! Pech jak sviňa Plačící

Zato ten poslední týden bylo naprosto luxusně a byli jsme ve vodě všichni tři každý den. Až jsme skoro nahlodaní příští rok postavit bazén znovu Mrkající

Pro letoš je bazénu jednoznačně konec. V pátek jsme se ještě koupali ve vodě teplé 28°C. Sobota se výrazně ochladilo, pršelo a v neděli měl bazén 18°C. A teď jsou po ráno 4°C. Letos už to na koupání nebude.. defacto to šlo ze dne na den Plačící

K té výše zmiňované bouřce. Byla tak silná, že nám strhla fóliák. Byl to takový fofr, že i fotek jsme udělali relativně málo. No mrkněte sami:
No naštěstí rostliny závažné újmy neutrpěly. Úrodu ukazují následující obrázky (polovina sprna):

S rajčata jsem udělal taky dobrou zkušenost. Nějak jsem žil v tom, že rajčata se musí určitým způsobem odlisťovat, aby plody mohly dozrát. No bohužel to není tak jednoznačné. Odlistil jsem všechny odrůdy. Bejbino i keříčkové to nesou celkem sportovně. Bohužěl tornáda už tak v pohodě nebyla. Odlistěním se plody spodních pater proměnily ve vodnaté koule bez chuti. No nic, příště už to neudělám Úžasný

Zato roubované okurky nám dělají velkou radost. Rostou opravdu jako z vody:

Papriky jsou proměny samy. Ty, které jsem sklízel žluté v domění, že jsou zralé jsou nyní krásně rudě červené a ty zelené se krásně žloutnou. Ještě čekám, až ty maxi zelené zčervenají:

A kapitola sama pro sebe by byla živý plot. Já ho ale popíšu ještě v tomhle článku. Roste neuvěřitelně rychle. Tento rok už se stříhal celkem 3×. Neuvěřitelné. Pro srovnání jedna Kačka:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Babík Babík | 1. září 2011 v 13:27 | Reagovat

Pěkný, pěkný... ale ještě mi tam chybí fotečky z překvapení. Nebo ještě neproběhlo? :-x  :-P

2 Martas Martas | 20. září 2011 v 10:58 | Reagovat

Nejlepsi je: pro srovnani jedna Kacka :-D

3 Lentilky Lentilky | 20. září 2011 v 11:16 | Reagovat

To Babík: fotečky budou :) nakonec to kvůli počasí nebylo úplně podle představ :-/

To Martas: tak dříve byl takový etalon třeba krabička zapálek :-)

4 petra a ládik petra a ládik | 28. září 2011 v 20:03 | Reagovat

pěkné, pěkné, jen tak dál

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.