Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Farmaření aneb stavba fóliáku a koncepce zahrady

29. června 2011 v 10:46 | Míra |  Zahrada
S příchodem jara se nás zmocnily farmářské choutky. Myšlenka na vlastní fóliák, pařeniště nebo skleník už vznikla v loňské sezóně, ale nějak nebyla naplněna. Jeden z hlavních důvodů byla stále nejasná koncepce zahrady. Zkrátka jsme nevěděli, kde by bylo vhodné místo pro fóliák, záhonky, nádrže na vodu, peletkové silo, paličské místo, bazén nebo hrací koutek s pískovištěm pro děti.

Zima byla dlouhá a tak byl prostor naše přání, vize a tužby nějak dávat na papír. Nebezpečí z prodlení hrozilo hlavně u fóliáku. Jeho pozdní výstavba, by pak znemožnila plnit agrotechnické lhůty

V prvním kroku - a nebojím se to říci - jsme naivně spoléhali na užší spolupráci s naším architektem, panem Přečkem. Bohužel jeho představy hlavně co se financování a provádění nezakládají na realitě. Jinými slovy řešit například schody na zahradu (od garáže) rozpočtem cca 350 tis je opravdu velmi velkorysé. Mohly by být sebehezčí, ale tohle nedokážeme zaplatit. Podobných detailů tam bylo více a ikdyž celkový návrh koncepce zahrady by se cca dal použít, v globálu je to nerealizovatelné.
Zkrátka jsme se vydali vlastní cestou. Trvá to déle, efekt nemusí být 100%, ale na druhou stranu pocit samostatné práce je k nezaplacení. Pracujeme tedy po etapách, kdy z celého koláče metodou per partes postupně odkrajujeme dílčí etapy a myslím, že se nám to zatím daří.

Vybrali jsme tedy místo, které je dobře osluněno a fóliák v něm umístněný nebude působit rušivě. Vedle fóliáku jsme umístili dvě kubíkové nádrže, do kterých chceme čerpat užitkovou vodu, aby byla k dispozici pro zalévání a kropení. K těm nádržím jsme pak i fóliák přivázali. Složení fóliáku proběhlo v první polovině března a na následujících obrázcích je vše zdokumentováno.

Nejprve bylo potřeba vše důkladně změřit.


Poté se provedla skrývka drnů.


Následovalo složení fóliáku.


Kontrola svislosti se nesmí podcenit!

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Daniel Daniel | Web | 31. ledna 2012 v 15:32 | Reagovat

Docela by mne zajimalo jak foliak nakonec dopadl. Kolik let to vydrzelo. Takle na fotkach to vypada sice trosku nestabilne ale pekne.
diky
dh

2 Míra Míra | 31. ledna 2012 v 16:03 | Reagovat

Foliák dopadl bledě. Dvě vichřice a byl naprosto na cucky. On se začal rozpadat už dříve a naprosto sám. Bylo to veliké zklamání, v podstatě nevydržel ani jednu sezónu. Už stojí skleník, článek bude během února :-x

3 Rosťa Rosťa | Web | 10. května 2012 v 10:54 | Reagovat

No jako on fakt vypadá celkem nestabilně :) chtělo by to přinejmenším ukotvit pořádně do země nebo alespoň napínacími šňůrami, podobně jako třeba stan. Se nedivím no ani moc, že vám to odlítlo :-?

4 Míra Míra | 15. května 2012 v 21:08 | Reagovat

To Rosťa: doporučuji důkladně pročíst i jiné články... Kotvení šňůrami bylo také provedeno, nicméně kotvící body na fóliáku byly velmi nedobře udělány :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.