Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Zatékání v koupelně aneb kam se poděla hydroizolace?

2. května 2011 v 21:06 | Míra |  Dřevostavba
Bylo nebylo... Jednoho dne krásného letního dne se nám ve sprchovém koutě začala vydrolovat spárovačka. Zpočátku jsme tomu nevěnovali pozornost. Když se tyto defekty začaly množit, přišlo rozhodnutí to řešit. Kontaktovat zedníka, který koupelnu zkazil, jsme rozhodně volat nechtěli. Telefonoval jsem tedy jinému zedníkovi, se kterým jsme měli dobrou zkušenost ještě z prací na bytě. Po asi měsíci urgování jsem jej přivezl na prohlídku. Na první pohled banalitu se rozhodl vyřešit během pár týdnů a dlažbu prostě přespárovat. Bohužel to bylo na posledy, kdy jsem jej viděl. Na jeho radu jsme i nadále sprchový kout používali, dle jeho slov nehrozilo žádné riziko. Bohužel se ukázalo, že neměl pravdu. Za pár týdnů jsem si všiml mokrých fleků ze spodu na fasádě, přesně pod koupelnou.


Okamžitě jsme přijali zákaz sprchování. Tedy ve vaně jsem očistu povolil To byl tuším říjen. Po pár týdnech začali postupně fleky mizet. Nicméně dohnat "nového" zedníka se mi stále nedařilo. Nebylo nač čekat, rozhodl jsem se odkrýt rozsah škod. Dlažba se loupala jako by snad nikdy nebyla ve styku s lepidlem. To co jsem pod dlažbou našel, bylo otřesné. Mokrý a plesnivý beton, rozmáčený sádrokarton... No podívejte se sami:
Pokračoval jsem tedy v rozebírání. Podkladový beton evidentně neviděl penetraci, protože anhydrit se loupal jako cibule. Později se ukázalo, že použitá hydroizolace byla určena pouze do mírně vlhkých prostorů, nikoli pro prostředí trvale mokré. Dále vůbec nebyla hydroizolace "vytažena" na stěny, taky nebyly použity gumové pásky, které v rozích vytvoří vanu, kde voda nemá šanci. Pod dojmem těchto faktů jsem musel přistoupit k razantnějšímu kroku, kdy jsem musel odstranit nejen první řadu obkladů, musel jsem také nahradit zničený sádrokarton. Pár odpolední jsem nosil jen kýble se sutí. U novostavby kapku mrzuté.


Na dalším obrázku je již vše uklizeno a jsou namontovány nové sádrokartony:


No a tím moje práce defacto skončila. Podařilo se mi sehnat staršího zedníka, který u mnoha našich kamarádů předvedl, že umí. Až jsem nevěřil tomu, že ochotně chtěl co nejdříve přijet, vše si prohlédnout a konat. Dohodli jsme se celkem na šesti návštěvách:
1) betonování odpadu a odtokového kanálu
1a) penetraci jsem udělal sám
2) betonování podkladu pod dlažbu, upravení spádu podlahy
3) první vrstva hydroizolace (dvousložková) a instalace gumových pásků
4) druhá vrstva hydroizolace
5) položení dlažby a obkladů
6) spárování

Na následujícíh obrázcích jsem zkusil pár kroků zachytit.


Akce se kapánek protáhla, ale od konce března už zase fungujeme a můžeme se sprchovat ve sprcháči
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Honza B. Honza B. | 3. května 2011 v 21:54 | Reagovat

Podobnou akci jsem v dřevostavbě bohužel viděl už několikrát. Ačkoliv se mi toto řešení sprchového koutu moc líbí, tak je pro mě závěr jasný: jdeme do vaničky!

2 Babík78 Babík78 | 4. května 2011 v 12:31 | Reagovat

Jak píše Honza B. Vanička a jenom vanička i ta někdy teče. Však jsem o tom u nás bavili.

3 th0mas th0mas | 4. května 2011 v 13:12 | Reagovat

Dobra prace inzenyre! Konecne se zase muzu prijet osprchovat do velkeho sprchoveho koutu bez vanicky se zuppa baterii :-)) Btw kolik stala oprava, teda kdyz nepocitas svoje odmakane hodiny?

4 Míra Míra | 5. května 2011 v 14:41 | Reagovat

To Honza B.: myslím, že to s dřevostavbou nemá nic společného. Kdyby to zedník udělal tak jak se má, tak to nebyl problém. Problém se zatékáním vody by byl stejný i u zděné stavby, možná horší o to, že by se to celé projevilo mnohem později. Btw bych rád viděl vaničku tohodle tvaru :-)
To Babik: přesně tak, ani vanička není všelék. Když se k tomu namíchá blbec, bude to taky téct.
To Th0mas: vyúčtování opravy: zedník práce 2.000,- obklady a dlažba 1.990,- hydroizolace něco kolem 700,- beton cca 200,- flexi lepidlo cca 300,- Celkem tedy lehce přes 5 tis Kč.

5 David Novák David Novák | E-mail | Web | 6. listopadu 2011 v 10:40 | Reagovat

Dobry den, stavím drevostavbu a taky vedu domku internetovy denik. Chci na strankach vytvorit sekci uzitecnych odkazu. Mel/a byste zajem si vzajemne linkovat stranky? Pomáhá to návštěvnosti i čtenářům.

Diky moc
David

6 Maris Maris | E-mail | Web | 20. června 2012 v 11:10 | Reagovat

Dobrý den, jestli potřebujete pomoc, poradit nebo udělat hydroizolaci na ploché střechy, balkony, terasy proti vodě a dalšim faktorům nebo položit asfaltové pásy, tak doporučuji Maris polymers http://www.marispolymers.cz/ mají bezkonkurečně nejlepší ceny, perfektně odvedou práci a používají jen kvalitn materiál

[1]:

7 Denny 696 Denny 696 | E-mail | 20. května 2016 v 9:05 | Reagovat

My jsme si nechali dělat hydroizolaci od firmy. http://www.completsan.cz/services/hydroizolace/ Soukromníkovi bych už se nesvěřil. Ve vašem případě bych to ale řešil reklamací. Přecejenom 5 tisíc neroste na stromech a čas vám taky nikdo nezaplatil. Zedníka který to podělal bych to nechal na vlastní náklady opravit a všude ho zmiňoval. Takto je dost možné, že o své chybě ani neví. Jednak se neponaučí a jednak to tak bude dělat dalším lidem.

Jako ta dnešní doba je fakt děs. Člověk si najme člověka co se tím živí a doufá že to umí. Nakonec zjistí, že s pomocí internetu by to zvládl daleko lépe než ten profík... To je prostě vidět že některé lidi jejich profese nebaví a nezajímají se o postupy, technologie ve svém oboru. Prostě to nějak risknou. Spotřebitel to nepozná a když jo tak bude tak nasraný, že se s reklamací stejně neozve... :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.