Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Příjem TV

5. dubna 2011 v 22:23 | Míra |  Různé
V úvodu článku se všem věrným čtenářům velmi omlouvám. Nedodržel jsem slib - každý měsíc min. jeden článek. Zkusím se tedy polepšit

Budu se věnovat z hlediska stavby okrajové, nicméně v běžném životě běžné věci. Odpustím si filozofické přejímání o vhodnosti nebo nepostradatelnosti televize a přejdu rovnou k věci. V prvním kroku jsme zvolili digitální pozemní příjem - DVB-T. Pořídili jsme to vše na klíč od nejmenované renomované firmy z Kladna. Dostali jsme anténu, zesilovač, slučovač, rozbočovač a set-top box. Chlapci naladili obligátních 11 programů z MUX1, 2 i 3. Přijímali jsme sigmál z Bukové Hory u Ústí nad Labem. Instalace proběhla v zimě, vše fungovalo k naší spokojenosti. S příchodem jara ale začal zlobit příjem MUX2 a MUX3, což defacto byly komerční kanály. Je pravdou, ze COOL mi chyběl citelně. Chlapci televizní mi v telefonu sdělili, že je problém na vysílači, že to za pár dní pomine. No nepominulo. Přibyly nám však jiné radosti a starosti, tak jsme byli rádi za ČT1 a filmy na DVD. Jakmile přišla zima, začali jsme opět přijímat vše. Dával jsem tomu všemu malou prioritu, ale když jsem se nad tím zamyslel, bylo jasné, že se jedná o sezónní problém. Jak bystré že? Pohledem na směr antény jsem zjistil, že míři přímo přes husté stromy. Jakmile listí opadalo, přijem OK. Jistě, nižší frekvence (ČT1 & spol.) ještě prošly, vyšší frekvence (zbytek) již ne.
Ponořil jsem se tedy do internetu a zkoušel ladit a zaměřovat jiné vysílače. Bohužel bez výrazného úspěchu. Řešením by bylo udělat na střechu vyšší stožár, což jsem rozhodně nechtěl. Jsme prostě v dolíčku a ještě máme nizký domeček.

Druhým řešením bylo použít satelit, tj. DVB-S příjem. Prakticky se jedná o podobný princip. Je anténa-parabola a set-top box. Rozdíl je ještě v počáteční investici za dekódovací kartu, která umožní příjem mj. CZ&SK programů. Zdarma jsou běžné programy, za úplatu např. HBO, Discovery, Spectrum aj. Pokud bych se chtěl vydat tímto směrem, dosavadní investice by přišla vniveč. Kontaktoval jsem tedy firmu, která montovala DVB-T, že bych rád změnu na DVB-S. Nabídli mi sami odkoupení pro mne nepotřebných věcí. Ovšem cena instalace a jejich postup se mi již nezamlouval.

Šel jsem tedy vlastní cestou. Sehnal jsem parabolu obdivuhodných rozměrů - průměr 95 cm ve velmi dobrém stavu. Díky Th0mas! Měl jsem v plánu chytat dvě družice, astru 23,5°a 19,2°. Když jsem začal schánět potřebné komponenty, zjistil jsem, že za investici řádově ve stovkách korun mohu - díky takto velké parabole - přijímat družci více! Zvolil jsem běžnou kombinaci družic:
  • astra 1/H/L/M pos 19,2°
  • astra 2A/B/D pos. 28,2°
  • astra 3A/3B pos. 23,5°
  • hotbird pos. 13°
Zvolil jsem hlavní družici astra 1, která je zhruba uprostřed, tj. nejblíže ohnisku. Ostatní družice, resp. konvertory do ideální polohy šilhají. Původně jsem měl v plánu nakoupit komponenty a zaměření nechat odborníkům. Ti z nejmenované firmy se na to tvářili řekněme velmi rezervovaně. Nebudu se nikoho doprošovat, jdu do toho sám. Nakoupil jsem tedy vše co bylo potřeba. Tedy kromě měřáku síly signálu. Ten mi z aukra nepřišel včas, nakonec nepřišel vůbec. Jinak jsem na aukru a internetu sehnal vše potřebné za úplně jiné ceny i nové nepoužité zboží se zárukou. Večer před akcí jsem vše v obyváku připravil a od oka nasměroval konvertory. Zavolal jsem Th0mase a šlo se na střechu. Po zapojení věřte nebo se na dvou družicích hned ukázal použitelný signál! Druhé dvě se daly doladit za pomoci set-top boxu a telefonu poměrně rychle! Po vymazání nepoužitelných a duplicitních kanálů máme nyní k dispozici cca 800 programů skoro z poloviny světa! Kódované, resp. placené kanály nepočítám. Ještě že jsem vybral set-top box, který umí třídit programy do oblíbených skupin, nebo vybrat programy dle poskytovatele nebo žánru. Bez toho by to bylo prakticky nepoužitelné.
A co nakonec používáme? Kromě CZ&SK programů (22 kousků), koukáme na hudební (37) a zpravodajské kanály (55). Volné filmové kanály (11) kvůli jazykové bariéře sledujeme spíše okrajově. Ostatně s příchodem jara a léta se veškeré televizní dění omezí na Simpsonovi

Takže celá akce nám přinesla stabilní signál pro příjem TV a rádio (např. Country radio) a opravdu mnoho kanálů, které se prakticky nedají využít. Jistě - vystačil bych s jednou, možná dvěma družicema, ale když to jde, proč nejít do 4?

fandové ocení tento gag:

aneb: proč to vlastně děláte? Protože můžeme!!

Na žádost th0mase po delší době doplňuji celkovou fotku:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 th0mas th0mas | 6. dubna 2011 v 13:54 | Reagovat

To je teda ucho! Kazdopadne by to chtelo jeste napsat celou pravdu, ze prvni vecer jsme ladili jak vztekli psi a nedarilo se jeden satelit naladit, protoze byl spatne nastaveny set-top-box, ze pane inzenyre :-D

2 terezka terezka | 6. dubna 2011 v 22:41 | Reagovat

Jste šikulové, páni inženýři.

3 Míra Míra | 6. dubna 2011 v 22:50 | Reagovat

Jo máš recht. Jeden, ten nejdůležitější satelit (23,5°), měl špatně nastavenou přenosovou rychlost, proto jsme nemohli chytit daný transpondér. Po změně bylo hned signálu na rozdávání.
Ale daleko větší zklamání bylo z příjmu porna, ale o tom až někdy jindy :-P

4 th0mas th0mas | 4. května 2011 v 13:14 | Reagovat

Jeste by to chtelo fotku z nejake vetsi dalky, aby se dalo zhodnotit, jak to ucho (ne)hyzdi drevostavbu :-P

5 Míra Míra | 29. června 2011 v 9:27 | Reagovat

Pro Th0mase fotka dodána ;-)

6 Radek Radek | 12. srpna 2011 v 9:20 | Reagovat

Ten hromosvod by měl být výš než anténa, pokud není, je to špatné ;-)

7 Míra Míra | 22. srpna 2011 v 12:48 | Reagovat

To Radek: Na první pohled by se tak mohlo zdát. Situaci jsem konzultoval s "hromosvodaři" spolupracující s Dehn&Söhne. Už při stavbě jsem dostal jakési doporučení ohledně výšky stožáru a jeho polohy. Blesk se pohybuje v trajektorii valící se koule (neplést s Rolling stones). Takže satelit by měl být v ochranné zóně vyšších tyčí u solárů a pak nižších na hranách atiky. Jediné co si teď nejsem jist, zda mám stožár k atice přizemnit či nikoli :-?

8 Martin H. Martin H. | 14. září 2011 v 10:48 | Reagovat

Konečně zase někdo kdo pochopil, že satelit je lepší řešení než pozemní digitál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.