Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Zima a vlhkost

28. února 2011 v 21:46 | Míra |  Různé
S dnešním článkem jsem si dal načas, jen co je pravda Jen taktak se mi daří dodržet slib o jednom článku měsíčně. Rovnou ale říkám, že dnešní článek nebude jen kvůli čárce za únor. Pečlivě sleduji průběh zimy, náklady na topení a další záležitosti. Tolik úvodem a nyní již k věci.

Letošní zima se zdá být podle médií opět krutá. Pravdou je, že za slunečných dní a jasných nocí teplota již několik dní nevylezla "nad nulu". V noci se blíží -20°C. Co je ale velkým překvapením, solární systém i během mrazivých slunečných dní dokáže významně přispet do tepelné bilance. Na začátku února, když byly teploty skoro jarní, tj. kolem +10°C, solární panely nahřály celý zásobník IZT (615 litrů vody) na 57°C!! Několik dní jsme tedy topili peletkami velmi málo, skoro vůbec. V dnešních dnech, kdy je slunečno, ale mrazivo panely nahřejí "pouze" na 52-54°C. Pořád ale luxuska
Původní obavy, aby nám 2 tuny peletek na celou zimu vystačily se zdají být liché. Odhadem se bližíme vyčerpání poloviny druhého pytle, tj. nám zbývá čtvrtina peletek na zbytek zimy. To je 500 kg. Při spotřebe průměrně 10 kg za den to je bez mála na dva měsíce. Pokud mám špatný odhad a v pytli je třeba jen 300 kg, je to zásoba na 30 dní topení. Spotřeba peletek ale klesá, proto jsem stále optimista
V minulém článku jsem se zmínil o zdražení elektřiny. Při kontrolování elektroměru jsem zjistil, že se vzrůstajícím počtem různých spotřebičů nám také roste spotřeba. Asi Markéta více vaří Abych ji tedy nebránil v tvůrčí činnosti, musel jsem navýšit zálohy z původních 1.000,- Kč na 1.300,- Kč. O tom, jak moc mne irituje platit 400,- Kč mesíčně paušál "za jistič" raději psát nebudu.

Zajímavou věc již několik měsíců řešíme s Penatusem a nyní i s dodavatelem oken firmou Agát. S příchodem zimy se nám začaly rosit okna. Zprvu jen tak mírně na spodním okraji, s nižšími venkovními teplotami se rozsah mokré oblasti na oknech zvětšoval. Už od minulé zimy preventivně měřím vlhkost v domě. Systém atrea má v topném období jednu nectnost. Tou je nadměrné vysušování interiéru. Je pravda, že úplně první zimu, kdy jsme domek trvale neobývali, byl vzduch velmi suchý, kolem 20-25% relativní vlhkosti. Loňská zima proběhla více méně v porádku, resp. si podobné starosti nevybavuji Jak se ale postupně seznamujeme s technologií, všímáme si samozřejmě i jiných věcí. Tolik vsuvka a já se vrátím k letošním postřehům.
Kdekoliv jsem se zajímal o příčinu rosení oken, všude jsem dostal stejnou odpověď. Málo větráte, v bytě je velká vlhkost a podobně. Můj argument o řízeném větrání byl nějak nepochopen a jasný fakt, že je v bytě vlhkost měřena a že její úroveň dosahuje max. 50%, byl přehlížen. Dostával jsem se nějak do slepé uličky a větrat okny jsem rozhodně odmítal.
Obrátil jsem se tedy přímo na výrobce oken, na firmu Agát. S majitelem jsme dlouze a vášnivě diskutovali, kdy já jsem hájil technologii, on svůj výrobek. Jak už to tak bývá, první dialog nikam nevedl. Napodruhé jsme byli úspěšnější. Po nezdaru obhajování řízeného větrání jsem dostal nápad celou věc otočit. Jakou relativní vlhkost mám v domě zajistit, aby se okna nerosila? Přímá otázka bohužel nedostala přímou odpověď, ale příslib zaslat vlhkoměr, který je v Agátu používán. Bral jsem to jako dílčí úspěch.

Pro srovnání oba typy vlhkoměrů (můj je vlevo, Agátí vpravo), měřeno na parapetu okna v ložnici, tj. v nejméně vytápěné mítnosti.
Dopis s vlhoměrem jsem dostal velmi brzy a celý natěšený jsem jej postavil vedle svého přístroje. Ukázalo se, že rozhodně není potřeba větrat, ručička byla v šedém poli a nebyla ani svisle. Měřil jsem několik dní, v různých místnostech, vždy s podobným výsledkem. Začínal jsem být bezradný, to se přiznám. Nakonec jsem zkusil měřit přímo na parapetu. No a byl jsem doma! Zde byla vlhkost kolem 70-75% a malý vlhkoměr už měl ručičku v červeném poli. Je tedy zřejmé, že relativní vlhkost se výrazně jiná v prostoru a jiná např. na parapetu. Co s tím?

Našel jsem návod k atrea a začetl se. Musím uznat, že slovník návodu odráží fakt, že majitel firmy je kandidát věd. Pro normální člověka, laika nebo technického nevzdělance není snadné všemu porozumět. No ale k věci. Atrea v návodu jinými slovy píše, že základní režim pro topnou sezónu je cirkulace. Jinde zase zmiňuje jako vhodný režim pro topnou sezónu cirkulační větrání a pro přechodné období (ale již topná sezóna) rovnotlaké větrání. U posledně zmiňovaných režimů je ale upozornění, že při mrazu může docházet k vysušování interiéru. Když jsem to dal dohromady, bylo to jasné jako facka! Zařadil jsem do automatických změn režimu rekupreční jednotky také režim cirkulačního větrání na několik hodin hned ráno. Cílem bylo řízeně "kapku" interiér vysušit Již za pár dnů se efekt projevil a vlhkost klesla cca na 40-45% a okna se přestala rosit.

Spokojený stav trval několik týdnů. Pak ale díky rozmarům počasí došlo k zajímavému jevu. V noci klesla velmi prudce teplota, třeba i o 10-20°C. Tento prudký pokles opět vedl k rosení oken. Čím větší pokles, tím více vysrážené vlhkosti ráno najdu na skle. Během dne zase voda z oken zmizí. Takový koloběh vody v domě. Vlhkoměr stav víceméně kopíruje, pokud voda na skle není, vlhkost v normě. Jakmile vlhkost je, přístoj ji změří. A během dne je tam sucho, až se za kánoí práší. No co s tím teď vážně nevím...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vita Vita | 2. března 2011 v 17:46

Zdravím, prošel jsem vaše stránky a nikde jsem nenašel, co máte za okna - dvojskla, trojskla, dvojskla s folií? Já začínám stavět zhruba za měsíc a téma co za okna stále řeším (zejména jejich montáž - je to docela věda...)a to právě kvůli strachu z rosení oken, které mě v současném bytě neskutečně štve. Nejspíš to budu řešit trojsklem, okno bez vnitřního parapetu a vývod rekuperace nad oknem. Osobně si myslím (po prostudování různých materiálů kolem oken a jejich montáže), že není normální, aby se vám okna takto rosila v domě s takovou malou tep. ztrátou a rekuperací - předpokládám, že na takovou tep. ztrátu by jste měl mít okna velmi kvalitní... Přeji co nejlepší vyřešení problému a další spokojené užívání vašeho domova. V.

2 Martin Martin | Web | 4. března 2011 v 12:17

Ahoj Všem,
V našem RD máme trojskla a rekuperační topení Atrea Duplex, podobně jako Míra. Vzduchotechniku jsme zvolili, protože mohutné rosení oken a plísně na stěnách nás v našem předchozím bytě neskutečně sr... V tomto ohledu nás Atrea skutečně nezklamala, chvilku zarosené okno máme pouze v koupelně po koupání a slabounký náznak rosení někdy ráno v ložnici. Vzduch v domě je asi sušší než nějaké optimum (kolem 30%), ale kupodivu nám to nijak nevadí, naopak když se např. suší prádlo, je to neuvěřitelný fofr.
Naše Atrea má ale narozdíl od Míry starý systém řízení, tzn. v obýváku máme obyč. prostorový termostat (asi Honeywell) a v technické místnosti manuální přepínač režimů, kde v topné sezóně navolíme zimní rovnotlaký režim a mimo sezónu letní přetlakový.
Nové řízení místo těchto dvou krabiček používá už jenom jednu, která nejenom že funguje jako termostat, navíc ale asi umí přepínat různé režimy, tak aby se vnitřní vlhkost zvedla blíž k optimu. Tato vyšší vlhkost by mohla být zdrojem rosení u Míry.

3 Míra Míra | 7. března 2011 v 9:55

Díky za podnětné komentáře.

To Vita: máme izolační dvojskla, bez pokovení. k=1,1 euro 68 mm. V době kdy jsme dům řešili a stavěli byla trojskla opravdu sci-fi. Dnes bychom je už určitě měli. Ono s tím rosením to není tak zlé, jak to možná z článku vyznělo. Opravdu se rosí při výrazném a rychlém poklesu teploty venku. Dnes ráno bylo -12°C a na oknech byl proužek max 1cm široký. Nedávno mi volal človíček, co byl u nás kdysi atreu omrknout, že má trojskla a vlhkost se mu sráží na pantech (!) tj. nejchladnějším místě a prý jsou z toho kaluže vody na podlaze O_O

To Martin: Předem Martina zdravím a jsem rád, za jeho příspěvek. 30% se na první pohled zdá opravdu málo, doporučované optimum je 40-55%. Nicméně vše je velmi subjektivní, takže jeho názoru si velmi vážím. Jo, ten prehistorický regulátor jsme měli taky a jednou jsme jej v nějaké akci nechali vyměnit - detaily zde: http://druzec.blog.cz/0910/peletky-a-regulator-cp07
Při zprovozněné nám servisní technik říkal: nechte tam cirkulaci, to je základní topný režim... sice to říká i atrea, ale je vidět, že pravda bude kapku jinde. Rovnotlak jasně ukazuje, že interiér vysušuje, nicméně nový regulátor umí režimy během dne měnit, takže lze s tou vlhkostí dobře hýbat oběma směry. Asi tedy zařadím ještě více "větrání" a snížím vlhkost na 35-40%. Zda to stihnu ještě tuto zimu je ve hvězdách :-?

4 forrest forrest | E-mail | 26. března 2011 v 12:49

Vlhkost je u řízeného větrání věčný boj. Za dva roky jsme vychytali následující: Relativní vlhkost pod 45% se nám zdá malá a nepříjemná. Špatně se dýchá, vyschlé oči etc. Jakmile ale stoupne k 50% je zle a dole na trojsklech se v mrazech začne srážet. Atrea běží celou zimu v cirkulaci (také s tím třetihorním regulátorem), ale digestoř, záchody a koupelny jsou přes pohybová čidla velmi často impulzem k přepnutí do rovnotlaku na max. V domě je přes 300m2 dřevěných povrchů (podlahy, stropy) a spousta kytek, které rovnováze dost napomáhají, přesto pod 45% zapínám zvhčovač a nad 47% jej vypínám. Chce to jen najít správné a pro obyvatele příjemné hodnoty a udržovat je. Pokud se vlhkost vysráží jen řekněme nad -15°C tak bych z toho vědu nědělal, ta okna to párkrát do roka snesou, horší by to bylo třeba pod -5°C...

5 Míra Míra | 6. dubna 2011 v 22:26

To Forrest: Díky za podnětný a technicky přesný příspěvek. V podstatě jsem dospěl do stejného bodu, kdy je důležité najít vhodné optimum. Přesně jak píšeš, vysrážená vlhkost nás "trápí" opravdu jen pár dní v roce.

Komentáře jsou uzavřeny.