Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Zemní registr

16. března 2008 v 20:22 | Míra |  Projekt
Přidáme si zase trošku teorie. Pořád se množí dotazy, jak vlastně funguje zemní registr. Na stránkach ATREA je docela pěkný článek, tak dávám i sem.
Zemní registr je určen k přirozenému klimatizování (chlazení) objektů v letním období a pro předehřev větracího vzduchu v topném období. Zároveň chrání rekuperační výměník před namrzáním. Zemní registr se skládá z potrubí vedeného v zemi v délce 20 až 25 m, vstupní šachty a nadzemního krytu šachty s filtrem. V zimě při venkovní teplotě -15 °C se přiváděný vzduch ohřívá průchodem potrubím zemního registru na + 2 až + 5 °C, v létě se naopak venkovní vzduch ochlazuje z + 32 °C na +19 až + 22 °C. V přechodném období je větrací vzduch přiváděn k jednotce DUPLEX z venkovní žaluzie na fasádě objektu přes typovou tvarovku "T" s klapkami a servopohonem. Přepínání mezi sáním přímo z fasády a ze zemního registru je řízeno automaticky podle čidla venkovní teploty umístěného na severní straně domu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Géblik Géblik | 18. března 2008 v 16:03 | Reagovat

Díky moc za stručný a jasný popis jak funguje zemní registr. Jediná věc, kterou si nejsu úplně schopná představit, je ta venkovní žaluzie na fasádě... no ale asi to prostě bude nějaká chytrá žaluzie, která na první pohled vypadá úplně normálně, ne? :-)

No jinak už se mooooc těším na další fotečky vonící dřevem - vždyť už nemáme obrázky minimálně od čtvrtka - tipuju, že za tu dobu Penatus stačil postavit minimálně jedno další nadzemní podlaží. Radši to jeďte zkontrolovat, ať Vám na pozemku brzo nestojí menší bytovka :)

2 Lentilky Lentilky | Web | 24. března 2008 v 17:52 | Reagovat

Jasně, žaluzie vlastně zamezí výměně vzduchu s okolím, když to není třeba. A když je to třeba, tak se "otevře". Prostě chytrá věc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.