Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Začínáme

22. listopadu 2007 v 23:29 | Míra |  Projekt
Když už jsme měli pozemek, řešili jsme jaký domeček si na něm postavíme. Už při výběru stavby na pozemek č.2 jsme začali zjišťovat, že většinové trendy ve stavění nám silně nevyhovují. Prolistovali jsme stovky typových projektů. Jejich podoba byla někdy až výmluvná :-) Nevěděli jsme tedy, jak bude náš dům vypadat, ale upevňovali se naše názory a postoje, které se týkaly koncepce.
Určitě jsme chtěli dům minimálně nízkoenergetický (NED) nebo pasivní (PD). Z toho nám vyšel naprosto vítězně jediný materiál. DŘEVO.
Výše uvedené dva fakty - tj. netradiční, moderní a funkční dům jednoduchých tvarů a k tomu dřevostavba, nás katapultovaly téměř mezi šílence, hazardéry a hlupáky. Výrazy jako kůlnička na dříví, šopka nebo stodola nás provázely všude tam, kde jsme se s nápadem chtěli podělit. Nicméně četba internetových článků, diskuzí a různých publikací nás upevňovala v našem odhodlání!
Když se k tomu připočte skutečnost, že náš nově nabytý pozemek nepatří zrovna mezi lehké terény, individuální projekt byl nevyhnutelný. Byla to výzva nejen pro nás, ale především pro vybrané architekty.
Náš původní záměr byl upravit stávající projekt, který jsme dostali v ceně pozemku, tak aby z domu byla dřevostavba. Celková koncepce domu původních majitelů nám vcelku vyhovovala. V přízemí byla plánovaná dvojgaráž, garsonka a vinný sklep. V patře se pak nacházela soukromá i veřejná část domu i dvě koupelny. Tento relativně velkorysý projekt jsme chtěli ve spolupráci s architektem a projektantem optimalizovat, resp. minimalizovat.
Náš vybraný projektant a architekt v jedné osobě pan Přeček nám byl doporučen mým bývalým spolubydlícím z koleje. Už první jednání nám ukázalo, že pan Přeček je velmi inteligentní, přemýšlivý a tvůrčí člověk. Na všechny naše otázky měl pohotovou odpověď a působil dojmem, že si ví rady snad se vším. Začali jsme tedy řešit náš stavební program a občas stávající projekt. Na závěr schůzky nám bylo jasno, že necháme panu Přečkovi volnou ruku a že nebudeme stávající projekt upravovat, ale že se pustíme cestou "funglového" individuálního projektu nám na míru :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elenuska Elenuska | 28. dubna 2009 v 21:24 | Reagovat

Bajecny domecek! Gratuluju.
My jsme s muzem teprve ve fazi "malovani". Nasli jsme prijemneho architekta se skvelymi napady. Problem nastal, kdyz si rekl 150tis. bez DPH za projekt + dalsich 70tis. za provadeci projekt. Proto (pokud to neni prilis troufale nebo tajne) me napada otazka, kolik si za tohle rekl pan Precek. Musi se nechat, ze se mu to povedlo...
At se Vam skvele bydli... Dekuji za info Elenuska

2 Lentilky Lentilky | Web | 29. dubna 2009 v 20:47 | Reagovat

Zdravíme Elenušku. Děkujeme za chválu, která nás velmi těší. Ale k věci. Cena kterou uvádiš je přiměřená. Byli jsme na tom velmi podobně. Nám pomohlo spojení projektu a projektu pro stavební povolění atp. Říkal tomu jednostupňový prováděcí projekt. Nebo tak nějak. Ve finále ale vůbec vynaložených pěnez nelitujeme. Jěště jsme pak s panem Přečkem řešili i autorský dozor, který byl také zpoplatněn. Ale vyplatilo se, protože se pak spoustu věcí řešilo přímo na místě. Tak držíme palce a těšíme se na další zprávy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.