Stavební deník, poradna aneb pěkné počtení nekonzumního ražení :-)

Koho vybrat?

28. listopadu 2007 v 16:38 | Míra |  Výběr dodavatele
Když už jsme věděli, jak se má se stavebními společnostmi jednat, byli jsme v polovině září. Pak došlo k jákemusi obratu, který nám objasnil jistý pán na veletrhu ForArch. Z ničeho nic se s námi firmy začaly bavit a jednání se množila. Celou situaci jsme si vysvětlili krátkozrakou politikou stavebních firem, způsobenou stavebním boomem. Došlo totiž k tomu, že si firmy najednou vědomily, že se bliží konec roku a víceméně se už řeší jen dokončovací práce, ale party a stroje na základy nemají do čeho píchnout. Nu zkrátka jsme úžeji o nabídkách jednali cca se 6 společnostmi. Jenom pro zajímavost uvedu, že na veletrhu ForArch jsme na základy kontaktovali 15 firem. Nabídku jsme dostali pouze jedinou a to ještě s nevhodným systémem, takže nula. Ale to už bylo v době, kdy jsme řešili užší kola výběru, proto jsme už firmy neobvolávali. Prostě stavební trh je úplně zdegenerovaný!
Ke konci se mi osvědčilo udělat si v excelu tabulku, kde jsem si detailně plánoval, kdy kam zavolám, co mi slíbili, co jsem poslal atd. Jinak bych se v tom asi sám rychle ztratil :-)
Prvotní předvýběr firem, tj. komunikace, schůzky a emaily, jsme realizovali vlastními silami a výsledkem je užší kontakt se šesti z nich. Už tady se z nás stali stavaři amatéři :-) Do finálního výběru jsme měli přislíbenou pomoc od pana Přečka, alias projektanta a architekta našeho domu. Jeho úkolem bylo společně s námi se zúčastnit schůzky s kandidátem, kontrola úplnosti rozpočtu, zamýšlených technologických postupů a na závěr kontrola smlouvy o dílo. Svého úkolu se pan Přeček zhostil rád a velmi nám tím v rámci konzultace pomohl.
Samozřejmě že finální rozhodnutí bylo na nás, takže jsme nějakým způsobem museli firmy třídit, resp. škrtat. Některé šly snadno... Velmi vysoká cena, nedodání nabídky ani po několikeré urgenci nebo nejisté zápisy v obchodním rejstříku - to je až s podivem co vše se dá na internetu zjistit :-). Pro příklad uvedu firmu, říkejme ji firma ABC. Vznikla v roce 2006, tj. nemá na webu výroční zprávy. Současný jednatel figuroval ve firmě ABC CZ, která v r. 2005 skončila v likvidaci. A tento pán postavil smlouvu o dílo takovým způsobem, že požadoval zálohu 300tis. Dokud ji nedostane, ani nevyjede bagr. Uznejte sami, že to přinejmenším nebudí důvěru. A cenově si stál řekněmě nadprůměrně. Jiná firma zase po zaslání emailu, že děkujeme za nabídku, ale reflektovat na ni nebudeme, mne žádala o zaslání fakturační adresy. Prý za vypracování profesionální nabídky si účtují 4.500,- Kč. Asi si dovete představit, jak jsem s nima vyběhnul :-) Už se neozvali.
Ve finále zůstaly 3 firmy. První z nich nám už v říjnu slibovala, že se to letos nemůže stihnout i kdyby bylo počasí jakékoli. Z jejich jendání jsem nebyl uplně nadšen... v rozpočtu stále něco chybělo, cena se stále navyšovala, budili u nás pocit, že si chtějí práci šetřit. Pryč s nimi :-)
Druhá firma, resp. jednatel a živnostník v jedné osobě má zajímavý původ. Sídlo v Olomouci, provozovna v jižních Čechách. Komunikace s pánem nebyla sice optimální, ale termíny plnil. Tak přece nemusí být každý mluvka, říkali jsme si. První zádrhel nastal se smlouvo o dílo. Vše na zálohové platby, které nebyly malé. V podstatě jsme měli na zálohách zaplatit 90% ceny. Na několikátou žádost o změnu nám vyhověl a najednou to šlo i bez záloh. Něco nám ale stále nehrálo... Takový ten šestý smysl nám řikal, že máme být opatrnější. Později se ukázalo, že v rozpočtu chybělo více než málo věcí a cena rázem stoupla o 300tis. Pryč s ním :-) Za důkladnou kontrolu rozpočtu díky, pane Přečku.
Zůstala nám firma Stavitelství Kladno. Byli mezi prvními, které jsme oslovili a už v srpnu nám řekli, že nabídku nám připraví nejdříve koncem září a že začít by mohli na přelomu října a listopadu. A tak se i stalo :-) Co se nám na nich líbílo? Čitelný rozpočet, snaha dodat kompletní celek, tj. včetně připojení na sítě, zemnící pásek atp., profesionální jednání, ocohota cokoli řešit a trpělivost s inevestorem. Perfektně zpracovaná smlouva o dílo, ke které jsme neměli připomínky my ani pan Přeček.
HURÁÁ, DLAŠÍ KROK ZA NÁMI :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.